Natūraliojo kaučiuko klijai

Ar siuntinį galima užklijuoti pienu?

Su juostomis susiję tyrimai, Lipniųjų juostų komponentai

Kartais klijai auga ant medžių. Natūraliojo kaučiuko savybės ypatingos, todėl jis dažnai naudojamas gaminant klijus.

Tikriausiai visi žino natūralųjį (gamtinį) kaučiuką. Iš šios medžiagos susideda 70 procentų automobilių padangų. Jo yra ir prezervatyvų, pirštinių, oro balionų sudėtyje. Taip pat – maskavimo, pakavimo ir kitokioje lipniojoje juostoje. Taip yra todėl, kad natūraliojo kaučiuko klijai yra veiksmingi. Labai veiksmingi.

Natūraliojo kaučiuko privalumai

Galbūt iš pradžių keistai skamba mintis, kad natūralusis kaučiukas gali būti naudojamas kaip klijai. Jei kalbėsime apie gryną gamtinį produktą, išgaunamą iš kaučiukmedžio (Hevea brasiliensis) sulčių (latekso), panašių į pieną, tai tikrai įmanoma. Ir nors pats lateksas nelabai limpa, jis turi išskirtinių savybių: jo cheminės sudėtinės dalys yra labai gerų klijų komponentas.

Priežastis paprasta – natūralusis kaučiukas daugiausia sudarytas iš ilgų polimerų grandinių. Jei sumaišomas su derva (kad būtų lipnus), gaunami klijai, kurie dėl polimerų grandinių ilgumo ir judrumo yra labai elastingi. Natūralusis kaučiukas lipniosioms juostoms su kaučiukiniais klijais suteikia daug gerų savybių. Klijai išlieka judrūs net ir tokioje žemoje temperatūroje, kurioje kitos medžiagos kietėja ir ima trupėti. O dėl polimerų grandinių tarpusavio sukibimo klijų masė yra labai stabili.

Latekso pienas išgaunamas tiesiai iš kaučiukmedžių
Latekso pienas išgaunamas tiesiai iš kaučiukmedžių
Natūralusis kaučiukas susideda iš itin ilgų polimerų grandinių, kurios yra susipynusios, bet nesusijungusios
Natūralusis kaučiukas susideda iš itin ilgų polimerų grandinių, kurios yra susipynusios, bet nesusijungusios

Natūraliojo kaučiuko taikymo sritys

Klijų iš natūraliojo kaučiuko savybes lemia kaučiuko rūšis, taip pat įdėtos dervos ir kitos sudėtinės dalys. Lipniosios juostos su natūraliojo kaučiuko klijais yra labai efektyvios daugelyje sričių. Vienas iš pranašumų – išskirtinis atsparumas lupimui, arba sukibimas – ne tik ant polinių paviršių, bet net ir ant tokių, kurių paviršiaus įtempis nedidelis (nepolinių paviršių).

Atsparumas lupimui – tai jėga, reikalinga norint nulupti lipniąją juostą nuo konkretaus paviršiaus: elastingo, lygaus ar šiurkštaus. Laikas, per kurį ji galutinai prilimpa, yra labai trumpas (maža delsos trukmė). Be to, lipniąją juostą su natūraliojo kaučiuko klijais nesunku pašalinti ir ji nepalieka jokių pėdsakų. Tai, pavyzdžiui, aktualu naudojant maskavimo juostą.

Taip pat tokie klijai yra labai lipnūs, kitaip sakant, lipnioji juosta prisiklijuoja esant minimaliam slėgiui ir per minimalų laiką. Dėl kaučiukmedžių latekso lipnioji juosta tampa „greitesnė“. Visai nesunku suprasti, kodėl lipniosios juostos ir klijai su natūraliuoju kaučiuku taip plačiai naudojami ir taikomi tokioje daugybėje sričių – pradedant techninėmis ir baigiant pakavimo juostomis. Taigi daugelyje lipniųjų juostų, kuriomis saugiai užklijuojame siuntinių pakuotes, yra kaučiukmedžių pieno.

tesa_techninė-002_72dpi
Techninės juostos dažnai gaminamos su klijais iš natūraliojo kaučiuko. Jos naudojamos tūkstančiuose vietų, pavyzdžiui, pramogų pramonėje.

Natūraliojo kaučiuko trūkumai

Deja, ypatinga cheminė struktūra turi ir šiokių tokių trūkumų. Klijų ar lipniosios juostos iš natūraliojo kaučiuko adhezija ir kohezija labai suprastėja temperatūrai pakilus aukščiau 70 °C. Taip pat norint, kad gaminiai, kurie bus veikiami ultravioletinių spindulių ar ozono, būtų atsparūs senėjimui ir aplinkai, reikia įdėti stabilizatoriaus. Be to, šie klijai nelabai atsparūs cheminėms medžiagoms ir tirpikliams.